Jak przedłużyć trwałość choinki świątecznej?

I co zrobić z żywą choinką po świętach?

Jak przedłużyć trwałość choinki?

Pielęgnacja żywej choinki świątecznej zaczyna się jeszcze przed świętami. Bez względu na to, czy wybraliśmy choinkę ciętą (na pniu) czy w donicy, musimy kupić taką, której gałęzie są sprężyste, a igły nie zaczęły opadać.

Kiedy kupić choinkę na święta? Choinkę w donicy kupujemy tydzień przed świętami, przez pierwsze dni trzymamy ją w chłodnym garażu, piwnicy lub przy ścianie domu – wtedy powinna być otulona agrowłókniną. Choinkę ciętą kupujemy kilka dni przed Bożym Narodzeniem.

Jeżeli wniesiemy choinkę od razu do ogrzewanego domu lub mieszkania, dozna szoku termicznego. Jak odczekamy właściwy czas (2-3 dni), choinkę ciętą wstawiamy do wiadra z ciepłą wodą. Drzewko pobierze wodę i zachowa świeżość. Przed tą czynnością, możemy obciąć kilka centymetrów pnia. 

Gdzie postawić i jak podlewać choinkę?

Na pewno daleko od grzejnika. Drzewka lubią temperaturę około 20 stopni. Jeżeli mamy choinkę w donicy, powinna być rzadko nawadniana – wystarczy, że w okresie świąt podlejemy ją raz. Jeżeli będziemy częściej dolewać wody do doniczki, drzewko pomyśli, że już przyszła wiosna i zacznie wypuszczać przyrosty.  

Jeżeli mamy choinkę ciętą (na pniu), do stojaka codziennie dolewamy wodę.  W dobrych sklepach dostaniemy odżywki do choinek, które można wlewać do wody. Na targu lub w sklepie ogrodniczym znajdziemy też preparaty, które spowalniają parowanie drzewka – możemy spryskiwać nimi drzewko.

Kiedy rozebrać choinkę i co zrobić z choinką po świętach?

Choinka sztuczna może zostać z nami dłużej. 🙂 Po tym czasie rozbieramy ją, chowamy do pudła i wynosimy do piwnicy. Jednak co zrobić z żywą choinką po świętach?

Choinkę w doniczce po Sylwestrze wynosimy na dwór. Jeżeli temperatura jest bardzo niska, okrywamy ją agrowłókniną. Jeżeli mróz jest duży, może pozostać w chłodnym garażu lub piwnicy. W następnej kolejności, jak się delikatnie ociepli, może stać na balkonie lub tarasie. Jak przyjdzie wiosna, sadzimy ją do gruntu lub zostawiamy w doniczce. Jeżeli zauważymy, że mimo naszych starań choinka ma przyrosty, musimy poczekać aż do wiosny – dopiero wtedy wynosimy ją i sadzimy.

Choinka żywa cięta (na pniu) po świętach może zostać przekazana do zoo, kompostowni lub elektrociepłowni. W wielu miastach są organizowane zbiórki żywych choinek – niektóre firmy tworzą z nich zrębki biomasy. Możemy też wykorzystać choinkę do ocieplenia rabat w ogrodzie lub przeznaczyć na kompost.