Zakładanie ogrodu – wszystko, co warto wiedzieć

Projektowanie i zakładanie ogrodu wymaga planu. Musimy pamiętać o przygotowaniu gleby, zaplanowaniu instalacji elektrycznej i kilku innych rzeczach – sprawdź jakich. 

Zakładanie ogrodu jest tak samo ważne, jak budowa domu. To w ogrodzie będziemy spędzać wolny czas, spotykać się z rodziną i znajomymi. Zaprojektowanie funkcjonalnego ogrodu jest ważne, ponieważ decyduje o ilości czasu, jaką później będziemy przeznaczać na jego pielęgnację.

Kiedy założyć ogród?

Budując dom, warto już na samym początku zacząć myśleć o zaprojektowaniu ogrodu. Jeżeli będziemy mieć gotowy projekt ogrodu, od razu po zakończeniu buduwy domu, będziemy mogli przejść do jego realizacji. Z pracami ogrodniczymi możemy ruszyć jak tylko usuniemy pozostałości po budowie i śmieci.

Projektowanie ogrodu

Projektowanie ogrodu to istotny etap, który nie warto pomijać. Zanim spotkamy się z ogrodnikiem lub architektem krajobrazu, powinniśmy poszukać inspiracji i sprawdzić, jakie rodzaje ogrodów nam się podobają. Warto, żebyśmy wiedzieli, jakie elementy małej archiektury chcemy w nim mieć, czy planujemy mieć altanę albo podziemne instalacje. Jeżeli nawet nie chcemy mieć szczegółowego projektu ogrodu, warto, żebyśmy posiadali szkic koncepcyjny zagospodarowania działki – to pozwoli firmie ogrodniczej oszacować koszty założenia ogrodu.

Zakładanie ogrodów krok po kroku

Jeżeli zakładamy nowy ogród, powinniśmy zacząć od uporządkowania terenu. Działkę najlepiej zaorać na głębokość 15 cm – w tym celu najlepiej skorzystać z firmy ogrodniczej, która dysponuje odpowiednim sprzętem. W drugim etapie należy przejść etapu, kiedy broną wycięniemy rozłogi chwastów. Musimy pamiętać, że jeżeli tylko zetniemy chwasty, z pozostawionych fragmentów wyrosną nowe. Działkę możemy przekopać glebogryzarką. Wszelkie opryski herbicydem traktujemy jako ostateczność.

W kolejnym etapie zakładania ogrodu, usypujemy pagórki, wyrównujemy teren, ewentualnie wykopujemy nieckę oczka wodnego. Nie musimy pozostawiać ziemi na wzniesieniach, żeby osiadła – wystarczy, że będziemy ją sypać wartstwami grubości 30 cm i każdą porządnie zagęszczali. Nie powinniśmy mieszać nieurodzajnego podlebia z próchnicą. Próchnica powinna być rozłożona wszędzie tam, gdzie planujemy posadzić rośliny. Następnie wyznaczamy chodniki i place.

Zakładanie instalacji elektrycznej w ogrodzie będzie możliwe po jej zaprojektowaniu. Jeżeli ma być wysokonapięciowa (230 V), będzie mogła to zrobić jedynie osoba z uprawinieniami. W przypadku kiedy chcemy mieć instalację nieskonapięciową (12 lub 24 V), możemy zrobić to sami. Wszystkie kable powinniśmy zakopywać na głębokości około 30 cm, co pozwoli nam uniknąć ich przecięcia w czasie przekopywania ziemi. Ewentualnie możemy je położyć na powierzchni gruntu i zamaskować korą. Wybierając oświetlenie do ogrodu, musimy wybierać te, które zostało zaprojektowane na potrzeby zewnętrzne.

Jeżeli nasza gleba nie jest w złym stanie, wystarczy ją przekopać i zbadać jej odczyn (pH) kwasomierzem polowym lub elektronicznym. Przyjmuje się, że zdecydowana większość roślin potrzebujemy podłoża o pH 6,0-7,0. Podłoże o niższym pH lubią wrzosy, wrzośce, azalie, borówki, pierisy, kalmie, golterie i różaneczniki. W przypadku kiedy mamy zbyt kwaśną glebę, musimy dodać do niej kredy lub dolomitu. Po trzech tygodniach od tego zabiegu, powinniśmy ją nawieść kompostem. Ewentualnie możemy użyć wieloskładnikowych nawozów mineralnych. W przypadku kiedy nasza gleba jest bardzo słaba, powinniśmy nawiećś żyzną (około 20-25 cm). Jeżeli nasz teren i gleba są już przygotowane, możemy przejść do montażu systemu nawadniającego. Dobrze dobrany pozwoli nam zaoszczędzić dużo czasu na podlewaniu. Najlepsze są systemy nawadniajace automatyczne.

Zakładanie trawnika 

Ostatnim etapem w zakładaniu ogrodu jest sadzenie roślin i sianie trawy. Wybierając gatunki powinniśmy się kierować przede wszystkim czasem, jaki możemy poświęcić na pielęgnację. Jeżeli nie mamy go za wiele, powinniśmy wybrać rośliny, które nie wymagają częstych prac.

Zakładając trawnik, powinniśmy wybrać darń z rolki lub wysiać nasiona. Jeżeli wybieramy tę drugą opcję, możemy wybrać mieszankę rekreacyjną, która rośnie nawet w bardzo słabej glebie i dobrze znosi półcień oraz deptanie. Najlepsza pora na zakładanie trawnika to późne lato, kiedy nie ma już upałów i łatwo można zapewnić wilgotność podłoża. Jeżeli nie chcemy tak długo czekać, zakładając trawnik wiosną lub latem, musimy pamiętać o bardzo regulanym nawadnianiu go.