Projekt ogrodu – wszystko, co powinniśmy o nim wiedzeć

Projekt ogrodu jest ważnym etapem zakładania ogrodu. Powinniśmy wiedzieć, co wchodzi w jego zakres, a także ile może kosztować. Projekt ogrodu jest nam potrzebny jeżeli chcemy zadbać o zieleń wokół domu, siedziby firmy lub na działce wypoczynkowej. Projektowanie ogrodu zlecamy profesjonaliście, więc warto wiedzieć, co powinno wchodzić w zakres projektu ogrodu jeszcze zanim, zdecydujemy się zlecić założenia ogrodu

Projekt ogrodu – dlaczego jest potrzebny?

Architekt ogrodów w projekcie ogrodu uwzględnia nie tylko stan wyjściowy, ale też przejściowy – w końcu nasz ogród będzie wyglądał różnie nie tylko w zależności od pory roku, ale zmieni się też z upływem lat. Projekty ogrodów mają na celu uniknięcie sytuacji, w której bez planu dosadza się rośliny lub przebudowuje ścieżki i murki. Projektant zieleni bierze pod uwagę funkcję ogrodu, całokształt przestrzeni, położenie działki, jej uwarunkowania naturalne.

Projekt ogrodu nie obejmuje tylko i wyłącznie samych roślin, ale też wykorzystania potencjału działki w taki sposób, żeby pozwalała się nam cieszyć przestrzenią i absorbowała jak najmniej naszej uwagi w kontekście pielęgnacji oraz regularnych porządków. Uwzględnienie wszystkich aspektów technicznych, takich jak zaplanowanie miejsca na grilla, wybranie oświetlenia, zaprojektowanie ścieżek, finalnie przełożą się na stworzenie ogrodu, w którym będziemy chętnie spędzać nasz wolny czas. Projekt ogrodu jest też ważny z powodów finansowych – dobrze zaprojektowany ogród ogranicza konieczność przebudowy i dosadzania roślin, a co za tym idzie, jest bardziej ekonomiczny w utrzymaniu.

Co powinien zawierać projekt ogrodu?

Nie wszystkie projekty ogrodów będą zawierać każdy z poniższych elementów. Warto pamiętać, że nie każda przebudowa ogrodu lub stworzenie nowego, będzie wymagało zaawansowanego projektu złożonego z wielu wyspecjalizowanych elementów. Jednak dobrze wiedzieć, co może wchodzić w zakres projektu ogrodu, a mogą to być:

– analiza środowiska (gleby, inwentaryzację zieleni)

– analiza funkcjonalno-przestrzenna

– ukształtowanie terenu i kalkulację zmian względem istniejącej rzeźby terenu

– przygotowanie terenu pod budowę ogrodu (zalecenia dotyczące rekultywacji lub wymiany gleby)

– opis zabezpieczenia istniejących roślin

– plan nasadzeń

– projekt nawierzchni, ogrodzeń, dobór małej architektury, mebli, donic

– rysunki elementów niestandardowych, np. altany, ścianek, zbiorników wodnych

– projekt nawadniania i odwodnienia

– projekt oświetlenia

– zalecenia dla wykonawcy ogrodu (jeżeli zlecimy to innej firmie)

– wskazanie materiałów

– obmiar

– podsumowanie roślin i materiałów, orientacyjny kosztorys materiałów

– zalecenia dotyczące pielęgnacji

Współpraca z firmą ogrodniczą – jak się przygotować?

Zanim zadzwonimy do projektanta ogrodu lub firmy ogrodniczej, powinniśmy sami odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą nam odpowiednio przedstawić potrzeby i wyobrażenie o naszym wymarzonym ogrodzie. Musimy pamiętać, że im bardziej nasze potrzeby będą skonkretyzowane, tym łatwiej będzie osiągnąć efekt, który nas zadowoli. Oczywiście firma ogrodnicza lub architekt zieleni pomogą nam w tym, jednak przed pierwszym spotkaniem, powinniśmy przemyśleć kilka kwestii. Powinniśmy przygotować odpowiedzi na kilka pytań:

– jak chcę spędzać czas w ogrodzie?

– czemu tak naprawdę ma służyć ogród?

– czy ogród ma być tylko reprezentacyjny czy może chcę w nim aktywnie spędzać weekendy?

– jakie rośliny mi się podobają?

– czy chcę samodzielnie dbać o ogród czy regularnie zlecać to firmie ogrodniczej?

– chciałbym mieć drzewka i krzewy owocowe czy tylko kwiatowe?

– czy powinna być w nim przestrzeń dla zwierząt?

– jaki styl ogrodów mi się podoba?

– które elementy małej architektury chciałbym mieć w swoim ogrodzie? Altany, murki, chodniki, oświetlenie?

– będę sam podlewać rośliny czy chcę mieć system nawadniający?

Projektant ogrodów lub specjalista z firmy ogrodniczej na pewno zada nam jeszcze kilka ważnych pytań, jednak przed pierwszym telefonem, warto zastanowić się nad tymi kilkoma kwestiami. Musimy pamiętać, że to nasz ogród i nie warto podejmować pochopnych decyzji. W końcu zieleń wokół domu lub firmy jest bardzo ważna i jest przestrzenią, w której będziemy spędzać wolny czas.

Projekty ogrodów – cena i koszty

Cena za projekt ogrodu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wielkości działki, ukształtowania terenu, stopnia zabudowania ogrodu, stanu wyjściowego, na który składają się obecne już elementy małej architektury oraz roślinność. Projekt ogrodu jest o tyle ważny, że w kolejnym etapie umożliwia jak najlepsze wykonanie ekipie wszystkich elementów, które mają się pojawić wokół naszego budynku.

Nie każdy projekt ogrodu musi być bardzo zaawansowany – powinniśmy raczej skupić się na tym, jaki jest jego cel. Projekt ogrodu ma pomóc wyeliminować wszystkie błędy, zapewnić płynność prac oraz przewidzieć potencjalne problemy, które trzeba rozwiązać w ogrodzie. Na etapie projektowania ogrodu bardzo ważne są konsultacje z klientem, który powinien powiedzieć architektowi zieleni, jaką kwotę pieniędzy chce przeznaczyć na budowę ogrodu, a także czy chce samodzielnie ten ogród pielęgnować. Każdy ogród powinien być jak najłatwiejszy w utrzymaniu go w porządku, jednak jeżeli nie chcemy zatrudniać regularnie profesjonalnej pomocy, ta informacja może być wyjątkowo istotna dla architekta.

Projekt ogrodu – co zamiast niego?

Jeżeli mamy zaprzyjaźnioną firmę lub projektanta ogrodu, któremu ufamy, możemy zamiast projektu ogrodu wybrać jedynie opracowanie konceptu nowego lub przebudowy istniejącego już ogrodu. Warto pamiętać, że finalna zieleń wokół naszego domu lub firmy, w dużej mierze zależy od naszych oczekiwań. Dobry ogrodnik będzie potrafił przełożyć wyobrażenia klienta na rzeczywiste potrzeby i je zrealizować.

Na każdym etapie warto rozmawiać z projektantem ogrodów lub firmą ogrodniczą o komunikować nasze potrzeby oraz sugestie. Zanim zadzwonimy do architekta zieleni, możemy przejrzeć internet lub magazyny, w których znajdziemy inspiracje. Znalezione zdjęcia powinniśmy pokazać osobie odpowiedzialnej za realizację ogrodu – to na pewno ułatwi znalezienie porozumienia. W końcu piękny ogród to efekt dobrej współpracy każdej ze stron.