Jak dbać o trawnik po zimie? Przygotuj ogród na wiosnę

Grabienie, napowietrzanie, wertykulacja trawnika i inne czynności, które warto zrobić, żeby cieszyć się pięknym trawnikiem na wiosnę.

Trawnik po zimie wymaga regeneracji i kilku zabiegów. Będzie gęsty i zielony, jeżeli włożymy trochę sił w prace porządkowe i pielęgnacyjne. Wiosenne prace w ogrodzie rozpoczynamy kiedy temperatura na zewnątrz przez kilka tygodni utrzymuje się powyżej zera, czyli zazwyczaj pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Jak dbać o trawnik na wiosnę?

Jeżeli chcemy mieć piękny trawnik na wiosnę w ogrodzie, przed rozpoczęciem prac powinniśmy dokładnie sprawdzić, w jakim stanie jest po zimie. Kontrola trawnika polega na przyjrzeniu się, czy na trawniku nie pojawiła się pleśń śniegowa, kretowiska i wybrzuszenia. Najbardziej niebezpieczna dla trawnika jest pleśń śniegowa, ponieważ powoduje ona obumieranie traw na dużej powierzhcni.

Jak rozpoznać pleśń śniegową? Przede wszystkim objawia się białym nalotem, który w niektórych miejsach może mieć różowy odcień. Pownniśmy skontrolować przede wszystkim te miejsca, w których zimą składowaliśmy śnieg. Pozbyć się pleśni śniegowej możemy grabiąc trawnik, napowietrzając go i nawożąc. Jeżeli chcemy uniknąć podobnej sytuacji za rok, jesienią powinniśmy bardzo skrócić trawę i unikać nawozów azotowych, a zimą śnieg rozrzucać równomiernie na całej powierzchni trawnika.

Regeneracja trawnika po zimie – grabienie i napowietrzanie

Trawnik po zimie trzeba przede wszystkim wygrabić. Możemy wybrać plastikowe lub metalowe miotłograbie, ponieważ zwykłe mogą uszkodzić trawnik. Bardzo ułatwiają prace miotłograbie z ergonomicznym trzonkiem. Jeżeli nasz trawnik jest duży i zależy nam na dokładnym wygrabieniu całej powierzchni, powinniśmy poprosić o pomoc profesjonalną firmę ogrodniczą. Wtedy mamy pewność, że praca zostanie wykonana z należytą starannością, a przy okazji zostanie sprawdzony stan naszego trawnika. Wygrabiony trawnik należy napowietrzyć. Jak zrobić areację trawnika? Najczęściej używa się w wideł amerykańskich, szpikulców domowej roboty lub specjalnych aeratowów. W tym przypadku też warto skonsultować się z ogrodnikiem, ponieważ dla naszego trawnika optymalnym rozwiązaniem może być aeracja przy użyciu obręcz nakłuwających lub innego specjalistycznego urządzenia.

Pielęgnacja trawnika – wertykulacja

Grabienie, aeracja, a później wertykulacja trawy. To najważniejszy zabieg, który polega na nacinaniu darni ostrymi nożami i wybieraniu z trawnika martwej trawy (filcu). Przed wertykulacją zawsze powinno się kosić trawę, dlatego tak ważne jest, żeby ten etap prac przeprowadzić kiedy trawnik jest suchy. Oczywiście jeżeli nasz trawnik jest mały, możemy spróbować wertykulacji ręcznej. Natomiast jeżeli nasz trawnik jest duży, powinniśmy poprosić o pomoc firmę ogrodniczą, która dysponuje odpowiednim sprzętem. Trawnik po wertykulacji nie wygląda najlepiej, ale jest to jedynie przejściowy etap, który sprawi, że niedługo trawnik będzie gęsty i zielony.

Piaskowanie i wałowanie trawnika 

Piaskowanie trawnika robimy po wertykulacji. To bardzo ważny zabieg, niestety często pomijany. Piaskowanie trawnika jest ważne, ponieważ piasek dostaje się we wszystkie szczeliny, dzięki czemu korzenie traw będą miały dużo powietrza, a dzięki temu lepiej się rozwiną i będzie ich więcej. Piaskowanie daje nam gwarancję gęstego trawnika oraz zabezpiecza nas przed pojawieniem się mchu. Zazwyczaj wysypuje się około 100 litrów piasku na 100 m² – to mniej więcej ilość jednej taczki.

Wałowanie trawnika jest zajęciem, którego powinniśmy podejować się tylko raz w roku. Najlepszym czasem na wałowanie trawy jest właśnie wczesna wiona, kiedy trawnik po zimie jest napęczniały i nie może równo osiąść. W przypadku wałowania dobrze jest skonsultować się z ogrodnikiem, ponieważ nieumiejętne wałowanie może skutkować zbytnim ubiciem ziemi. Należy wybrać odpowiednio ciężki wał.

Nawożenie trawnika po zimie

Trawnik na wiosnę może być pielęgnowany nawozem wieloskładnikowym, ponieważ w ten sposób dostarczymy mu wszystkich niezbędnych substancji. Nawozy do trawy zazwyczaj zawierają azot, potas, fosfot, magnez, siarkę, bor, miedź, żelazo, mangan molibden i cynk. Nie ma jednej zasady co do tego, jak powinniśmy nawozić trawnik. Na pewno w pierwszej kolejności powinniśmy przeczytać instrukcję na opakowaniu, ponieważ od składu nawozu zależy ilość dawkowania. Ważne jest, żeby nawóz do trawnika był rozsypany równomiernie. W tym celu możemy wykorzystać siewnik ręczny lub na kółkach. Niezbędnym elementem skutecznego nawożenia trawnika jest równomierne i solidne podlanie go po zabiegu. Zapewni nam to, że nawóz dobrze się wchłonie i będzie mógł zacząć działać.

Sianie trawy na wiosnę

Trawę można siać na wiosnę, jeżeli widzimy, że ma trawniku mamy duże ubytki. Najczęściej jest to tzw. mieszanka do regeneracji trawnika. To produkt, który jest specjalnie przygotowany pod potrzeby trawnika po zimie, który chcemy przygotować na cieplejsze dni. Po sianiu trawnika musimy posypać nasiona ziemią ogrodową i lekko ubić. To da nam gwarancje, że trawa wzejdzie i już niedługo będziemy cieszyć się zielonym trawnikiem.

Chwasty w trawie – jak sobie z nimi poradzić?

Czekając na wzrost trawy, powinniśmy dokładnie się przyglądać, czy na naszym trawniku nie ma chwastów. Jeżeli się pojawią, musimy od razu usuwać je, ponieważ pozostawione będą się namnażać. Jak usunąc chwasty z trawnika? Najszybciej możemy się ich pozbyć używając chwastowników lub zwykłych łopatek, które pomogą nam usunąć chwasty razem z korzeniami.

Chwastami, które najczęściej atakują trawnik jest babka, powój polny, mniszek lekarski, gwiazdnica pospolita i koniczyna. Jeżeli chwasty występują w dużych skupiskach, możemy zrobić oprysk trawnika środkiem chwastobójczym. Takie środki zazwyczaj zahamowują wzrost i powodują zamieranie całej rośliny łącznie z korzeniem. Oprysk chwastobójczy trawnika wykonuje się pomiędzy koszeniami trawy.