Marzec w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

“Co w marcu urośnie, zmarznie w maju”

W marcu przychodzi do nas wiosna. Jeżeli nawet pogoda za oknem na to nie wskazuje, najpiękniejsza pora roku rozpocznie się 21 marca. Bądźmy jednak ostrożni planując prace ogrodnicze – chociaż temperatura jest coraz wyższa, przymrozki mogą wyrządzić bardzo duże szkody.

Marzec w ogrodzie – prace ogrodnicze

Najważniejszymi pracami, które powinniśmy wykonać w tym miesiącu, są te porządkowe. Musimy nie tylko zdjąć osłony z drzew i krzewów, ale też wygrabić zeszłoroczne liście. Przy okazji sprzątania, należy dokładnie przyjrzeć się roślinom i ocenić, w jakim są stanie. Drzewa i krzewy mogły nie tylko ulec uszkodzeniom mrozowym, ale mogły je dopaść także infekcje chorobowe. Wyleczenie ran i wyzbycie się chorób powinno być naszym drugim krokiem ku pięknemu i zdrowemu, wiosennemu ogrodowi.

Etapem, którego nie można pomiąć, jest cięcie drzew i krzewów owocowych. Nie zapomnijmy o cięciu prześwietlającym korony drzew owocowych – w taki sposób należy zapobiegać występowaniu wielu chorób. Kiedy drzewa i krzewy doprowadzimy do należytego stanu, możemy zabrać się do sadzenia nowych roślin. Nie możemy zapomnieć, że także młode rośliny należy przyciąć i regularnie nawadniać.

Jak dbać o ogród w marcu?

Marzec jest dobrym czasem na kupowanie nasion i nawozów. Jeżeli już wiemy, w co będzie obfitował nasz warzywny ogród, musimy przygotować inspekty do pierwszego wysiewu. W ciepłe i słoneczne dni powinniśmy inspekty wietrzyć, na noc musimy je przykrywać używając w tym celu na przykład maty trzcinowej. Jeżeli przygotowujemy samodzielnie rozsady kwiatów i warzyw, korzystamy z obornika  końskiego. W inspekcie musimy wykonać podłoże, które będzie składać się z trzech warstw, z czego każda powinna mieć grubość około 25 cm. Pamiętajmy, że najniższą warstwę tworzy obornik, na którym układamy suche liście lub sieczkę słomianą, a na to dopiero sypiemy warstwę żyznej ziemi i wysiewamy nasiona.

Jeżeli w naszym ogrodzie rosnąć iglaki, musimy uzupełnić ubytki kory sosnowej. Należy to zrobić nie tylko ze względów estetycznych, ale też po to, aby ograniczyć rozwój chwastów i pomóc glebie utrzymać kwaśny odczyn. Ostatnim etapem przygotowującym ogród do wiosny jest nawożenie roślin. W taki sposób zaopatrzymy je w odpowiednią ilość składników pokarmowych, co przełoży się na prawidłowy wzrost i rozwój. W tym celu powinniśmy użyć kompostu – jeżeli go nie mamy, zastosujmy obornik granulowany lub nawóz wieloskładnikowy.