Choinka świąteczna – jaką wybrać i kupić? Poradnik

Znajdź idealne drzewko na święta Bożego Narodzenia.

Choinka cięta (na pniu) czy w doniczce? Choinka żywa czy sztuczna? Która choinka nie gubi igieł i się nie sypie? Kiedy kupić choinkę? W grudniu każdy z nas zadaje sobie takie pytania. Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki, więc warto wybrać najlepszą.

Choinka żywa czy sztuczna?

Choinka żywa jest ekologiczna, a jej zapach od razu wprawia nas w świąteczny nastrój. Choinka sztuczna nie jest zdrowa dla środowiska z dwóch powodów – szkodliwy jest proces produkcji, a także fakt, że po wyrzuceniu plastik będzie zalegał setki lat. Nie można palić plastikowych choinek, ponieważ bardzo trudne jest oddzielenie metalowych elementów od plastikowych.

Choinka żywa wymaga od nas więcej zaangażowania, ale wprowadza magię do naszego wnętrza. Warto dowiedzieć się, jaką żywą choinkę wybrać – ciętą czy doniczkową? Czy lepiej kupić świerk czy jodłę? Oczywiście ważna jest też pielęgnacja choinki oraz to, gdzie ją postawimy w mieszkaniu lub domu. Chociaż drzewko świąteczne gości w naszych czterech kątach niezbyt długo, warto poświęcić chwilę na wybranie tego odpowiedniego.

Choinka cięta (na pniu) czy w doniczce?

Choinka żywa może być w doniczce albo cięta. Która jest lepsza? Na pewno wybierając choinkę w doniczce, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim choinka doniczkowa będzie droższa niż choinka cięta o tej samej wielkości. Jeżeli będziemy ją odpowiednio pielęgnować, przetrwa nie tylko najbliższe święta, ale będzie też dekoracją w kolejnych latach.

Możemy ją oczywiście też posadzić w ogrodzie. Jeżeli mamy takie plany, na pewno nie możemy kupić choinki w donicy na świątecznym targu, ponieważ takie drzewka zazwyczaj rosną w gruncie i są przesadzane do donic. A wiadomo, żeby korzenie choinki się zmieściły, często są obcinane, a tym samym okaleczane w sposób, który uniemożliwi przeżycie w ogrodzie.

Po czym poznać, że choinka rosła w doniczce? Wystarczy, że spróbujemy ją wyciągnąć – jak przychodzi nam to lekko, a mimo wszystko choinka ma grube korzenie, już wiemy, że to choinka z gruntu. Powinniśmy kupić taką, która siedzi mocno w donicy, bryła ziemi się nie rozlatuje, a jej korzenie są liczne i bardzo małe. Możemy też odwiedzić lokalną szkółkę zielarską – będziemy mieć jeszcze większą pewność, że nasza choinka pochodzi z odpowiedniego źródła.

Gałęzie świerku pospolitego

Gałęzie świerku pospolitego

Jodła czy świerk – jaką choinkę kupić?

Która choinka nie gubi igieł? Jodła. A która choinka pachnie? Świerk. To, która cecha przewyższa drugą, jest bardzo indywidualną kwestią.

Świerk pospolity jest jednym z najpopularniejszych choinek na święta, ponieważ jest w przystępnej cenie. Zazwyczaj drzewko ma cienkie i rzadkie gałęzie, a jego kolor jest ciemniejszy od jodły. Trwałość świerku to około 1,5 tygodnia. Natomiast jodła kaukaska uchodzi za najpiękniejsze drzewko bożonarodzeniowe, ponieważ jest gęste. Nie gubi igieł, ale niestety nie pachnie. Niestety też jest droższa niż świerk.

Do wyboru mamy jeszcze świerk kłujący (świerk srebrny), który pachnie mniej intensywnie niż świerk pospolity, ale jest prawie tak gęsty jak jodła kaukaska. W zależności od odmiany, występuje w ciemnej zieleni lub odcieniach srebrnych, lekko wpadających w niebieski. W szkółce, która zajmuje się produkcją bożonarodzeniowych drzewek, znajdziemy też świerk biały Conica, który jest tak gęsty, że będziemy mieć trudności z powieszeniem na nim bombek. Jeżeli jednak szukamy efektownego drzewka, które chcemy udekorować tylko lampkami – będzie idealny.