Jak pielęgnować ogród w sierpniu? Garść porad

“Kiedy sierpień wrzos rozwija, jesień krótka, szybko mija”

Sierpień jest najcieplejszym miesiącem w roku. Jednak mimo upałów trzeba poświęcić trochę energii, żeby móc się cieszyć pięknym, zadbanym ogrodem.

Przede wszystkim trawnik przycinamy regularnie, nieco wyżej i oczywiście obficie podlewamy. Z końcem miesiąca przestajemy nawozić trawy, ponieważ w innym wypadku może to skutkować gorszym zimowaniem darni i trudniejszą regeneracją na wiosnę.

Tak jak w miesiącu poprzednim, lipcu, powinniśmy ciąć drzewa owocowe. Jako pierwszymi należy zająć się jabłoniami, które owocują pod koniec sierpnia. W drugiej połowie sierpnia można przeprowadzić prześwietlające cięcie wiśni, czereśni, porzeczki, agrestu, orzecha włoskiego śliwy. Należy pamiętać, żeby po cięciach rany posmarować maścią ogrodniczą lub farbą z dodatkiem środka grzybobójczego. Po zbiorach truskawki należy pędy przyciąć na wysokość około 5 cm. Po odchwaszczeniu należy je nawieść i zastosować oprysk, ale tylko wtedy, jeżeli rośliny chorowały. W przypadku malin usuwamy wszystkie pędy, które owocowały w bieżącym roku.

W ogrodzie warzywnym sierpień jest okresem zbioru, m.in. pomidorów, ogórka, fasoli szparagowej, brokułów czy kalafiora. Oznaką dojrzałości ziemniaków są pożółkłe liście. Po ich wykopaniu trzeba pozwolić im dobrze wyschnąć. W sierpniu oczywiście możemy uprawiać poplony na zbiór jesienny. Wysiewamy koper ogrodowy, kapustę pekińską, rzodkiew, rzepę, szpinak i sałatę masłową. Jeżeli w naszym ogrodzie rosną szałwia i tymianek, należy je ściąć, ponieważ ich pędy wymagają czasu na przygotowanie się do nadejścia zimy.

Jeżeli planujemy sadzenie drzew i krzewów owocowych, należy wysiać rośliny na zielony nawóz. W taki sposób wzbogacimy glebę w substancje organiczne i poprawimy strukturę gleby. Sierpień jest też okresem, kiedy można przesadzać drzewa i krzewy iglaste. Należy pamiętać też o cięciu żywopłotów. Do końca miesiąca możemy pobierać z drzew i krzewów liściastych sadzonki półzdrewniałe.