Październik w ogrodzie. O czym należy pamiętać?

“Liść na drzewie mocno trzyma, nie tak prędko przyjdzie zima”

Jesień to piękna pora roku. Niestety, pierwsze chłodne noce przypominają nam o zbliżającej się zimie. Żebyśmy mogli się cieszyć pięknym ogrodem na wiosnę, należy wykonać kilka prac. Proponujemy rozłożyć je w czasie, żeby ostatnie ciepłe dni wykorzystać też na odpoczynek.

Po pierwszych przymrozkach powinniśmy ściąć pędy i wykopać karpy dalii, kanny, begonii i innych roślin, które muszą zimować w chłodnym pomieszczeniu. Pamiętajmy, żeby dokładnie je osuszyć, a po ułożeniu w skrzynkach, przesypać torfem. Październik jest doskonałym czasem na sadzenie róż, krzewów oraz drzew z tak zwanym gołym korzeniem oraz iglaków kopanych z gruntu. Jeżeli lubimy rośliny cebulowe, jest to odpowiedni czas na ich zasadzenie. Należy pamiętać o wsiewaniu zimnotrwałych roślin jednorocznych. Dzięki temu, że posadzimy je już teraz, latem wcześniej zakwitną. Najlepszym sposobem na ochronę krzewów przed mrozem jest dosypanie kompostu. Musimy regularnie grabić opadające liście, które wykorzystamy na kompost. Kiedy drzewa i krzewy zrzucą liście, możemy je przesadzić.

Trawnik powinniśmy regularnie grabić. Do tego używamy albo grabi w kształcie wachlarza albo zgarniamy je specjalnymi zbieraczami. Wraz z początkiem jesieni przestajemy nawozić trawę. Nie możemy zapomnieć o docinaniu krawędzi trawnika oraz naprawieniu zniszczonych miejsc. Październik jest też odpowiednim czasem na wysiewanie trawnika oraz zakładanie trawnika z rolki. Jeżeli pogoda dopisuje, zróbmy jesienną aerację lub wertykulację.

Przed pierwszymi mrozami nie zapomnijmy schować do odpowiednich pomieszczeń roślin balkonowych.