Jakie prace należy wykonać w ogrodzie we wrześniu?

“Jaki pierwszy wrzesień, taka będzie jesień”

Wrzesień jest czasem kiedy zbieramy warzywa i owoce oraz przygotowujemy ogród do przyjścia zimy. Należy pamiętać o tym, że wszystkie czynności, które będziemy wykonywać w tym okresie mają bezpośredni wpływ na wygląd ogrodu wiosną.

Trawnik nadal należy kosić regularnie. Możemy w dalszym czasie stosować herbicydy selektywne na chwasty dwuliścienne. Wybierając nawóz trzeba kierować się ilością azotu – wybieramy ten, który ma go mniej. Trzeba przyciąć i naprawić krawędzie trawnika, a także wykonać jesienną wertykulację. Jeżeli posiadamy łąkę kwietnistą jest to czas drugiego koszenia w tym sezonie.

W ogrodzie ozdobnym regularnie usuwany więdnące kwiaty róż, które w tym okresie powtarzają kwitnienie. Jeżeli posiadamy gatunki, które nie kwitną drugi raz, możemy przyciąć pędy i przygotować sadzonki pędowe. Z rabat dokładnie usuwamy chwasty, dzięki czemu w przyszłym roku może być ich mniej.

Wrzesień jest dobrym miesiącem na sadzenie drzew i krzewów oraz roślin cebulowych. W tym czasie sadzimy też wrzosy. Należy pamiętać, że lubią one słoneczne miejsca z lekką przepuszczalną, próchniczą glebą o pH 3,5-5,0. Jeżeli planujemy przesadzanie bylin, musimy wziąć pod uwagę, że każdy fragment podzielonej rośliny powinien zawierać po kilka zdrowych pędów i własny system korzeniowy. Wraz z końcem września wykopujemy lilie, które rosły kilka lat na tym samym miejscu. Możemy je posadzić w innym miejscu lub przechować w lodówce do czasu wiosennego sadzenia. W chłodnym miejscu powinniśmy też przechowywać bulwy mieczyków i begonii bulwiastej. Letnie kwiaty, które już zakończyły swój żywot, warto przeznaczyć na kompost.

Początek jesieni obfituje w zbiory jabłek, gruszek, śliw, wczesnych odmian winorośli, jeżyny, orzecha włoskiego i leszczyny pospolitej. Jeżeli nasze zbiory są wyjątkowo udane, powinniśmy przygotować odpowiednie pomieszczenie do przechowywania owoców. Piwnicę należy wybielić, dzięki czemu unikniemy niszczenia owoców przez choroby grzybowe. Opadłe owoce i liście z objawami porażenia chorobowego należy głęboko zakopać lub spalić. Aby wyłapać wychodzące z owoców i schodzące na zimowanie gąsienice owocówki śliwkóweczki, musimy na pniach śliw założyć opaski z papieru falistego. W przypadku ochronienia drzew przez piędzikiem przedzimkiem, powinniśmy na pniach zamontować pułapki lepowe w postaci papierowego lub foliowego lejka pokrytego od spodu substancją klejącą, opasającego pień drzewa.

Wrzesień w ogrodzie warzywnym oznacza koniec zbiorów warzyw ciepłolubnych. To okres kiedy występują pierwsze przymrozki, a te z kolei są zabójcze dla tych roślin. Jeżeli nasze pomidory nie są dojrzałe, należy je zebrać i ułożyć w pomieszczeniach, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 10°C. Zbieramy też warzywa korzeniowe i rośliny przyprawowe. W przypadku, kiedy uprawiamy późne odmiany marchwii, buraków, rzodkwi i warzywa kapustne, musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu. Sprzątając nie możemy zapomnieć, żeby resztki roślin, które były porażone przez choroby, zakopać lub spalić. Z końcem miesiąca przekopujemy glebę. Należy to zrobić nie tylko ze względu na strukturę, ale też na szkodniki – podczas przekopywania wyjdą na powierzchnię i zginą podczas mrozów.