Jak walczyć ze szkodnikami i chorobami roślin?

Naturalne metody

Ekologiczne sposoby na walkę ze szkodnikami i chorobami roślin warto stosować głównie ze względu na to, że nie niszczą one środowiska naturalnego i nie szkodzą one pożytecznym owadom.

1. Woda z szarym mydłem.
Zwalcza mszyce, wełnowce i tarczniki. Wystarczy, że spryskamy rośliny roztworem, a następnego dnia zmyjemy go wodą. Zabieg można powtarzać nawet kilka razy w tygodniu.

2. Woda z czosnkiem i cebulą.
Poradzi sobie z mszycami, przędziorkami, tarcznikami i uodporni na wiele chorób grzybowych. 0,5 kg cebuli i główkę obranego oraz rozgniecionego czosnku należy zalać 10 l wody. Następnego dnia roztworem należy zrobić oprysk roślin.

3. Popiół z ogniska lub kominka.
Aby odstraszyć ślimaki, trzeba usypać kręgi z popiołu wokół roślin. Popiół zmieszany z ziemią wzbogaci podłoże. Popiołem można nawozić też rabaty kwiatowe, grządki, drzewa i krzewy lubiące zasadowy odczyn gleby.

4. Nawóz pokrzyw.
Zwabia dżdżownice, które użyźniają glebę. Dodatkowo poprawia wzrost i polepsza tworzenie się chlorofilu. Młode liście i pędy pokrzywy należy zalać wodą (1 kg/10 l), a po dwóch tygodniach preparat jest gotowy do użycia.

5. Wyciąg i wywar z aksamitki.
Wyciąg z aksamitek stosujemy w przypadku wystąpienia mszyc. 1 kg suszonych aksamitek należy moczyć w 10 l ciepłej wody. Po dwóch dniach roztwór można stosować na chorobowo zmienione miejsca. Wywar z aksamitek przyrządza się z 500 g suszu, który gotujemy przez 30 min. w 3 l wody. Pomoże on zapobiegać w chorobach cebul i będzie chronić przez zgorzelem.

6. Łupiny po orzeszkach ziemnych.
Pokruszone łupiny orzeszków należy wysypać na warstwę drenażu w donicy. W taki sposób wspomogą one drenaż roślin doniczkowych. Warto pamiętać, że aby ziemia nie przedostawała się przez dno doniczki, należy wyłożyć je filtrem do kawy.

7. Wyciąg z bzu czarnego.
Wyciąg z czarnego bzu zwalcza rolnice, bielinka kapustnika i mszyce. Przygotujemy go z 1 kg świeżych lub 200 g suszonych liści i kwiatów, które trzeba moczyć w 10 l wody przez dobę. Roztwór przed użyciem musimy rozcieńczyć wodą 1/10.

8. Wyciąg i napar z piołunu.
Wyciąg z bylicy piołunu pomoże zapobiegać mszycom, mrówkom, przędziorkom. Aby go przygotować, należy 300 g świeżego ziela moczyć 12 godzin w 10 litrach wody. Roztworu nie trzeba rozcieńczać. Napar z bylicy piołunu zwalcza połyśnicę marchwiankę, śmietkę cebulankę, owocówkę jabłkóweczkę i różne choroby grzybowe. Przygotujemy go z 300 g świeżego ziela lub 30 g suszu na 10 litrów wody, gotując około 30 minut.

9. Gnojówka ze skrzypu.
Zwalczy mszyce, przędziorki, miseczniki i tarczniki. W celu przygotowania roztworu musimy 1 kg świeżych lub 200 g suszonych roślin pozostawić w 10 l wody na 5 dni do czasu fermentacji. Zanim go zastosujemy, musimy rozcieńczyć do 1:50.

10. Wyciąg z krwawnika.
Należy stosować zapobiegawczo w okresie kwitnienia drzew i krzewów. Pomoże zapobiegać takim chorobom jak mączniak prawdziwy, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, plamistość liści drzew pestkowych, monilioza i kędzierzawość liści brzoskwini. W celu przygotowania wywaru musimy 1 kg świeżych lub 100 g suszonych roślin zalać 10 litrami wody i odstawić na 24 godziny. Przed zastosowaniem trzeba pamiętać o rozcieńczeniu substancji 1:10.