Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Szybkie, ekologiczne i skuteczne

Negatywnymi skutkami działalności mrówek mogą być między innymi przesuszanie gleby w skutek tworzenia korytarzy, niszczenie korzeni, bulw i kłączy oraz pąków i kwiatów, uszkadzanie owoców, a także dewastowanie trawnika poprzez budowanie mrowisk.

Znanym sposobem na pozbycie się mrówek jest rozsypanie mąki kukurydzianej w miejscach, gdzie ich występowanie jest bardzo duże. Mrówki po spożyciu mąki pęcznieją i giną. Jeżeli mrówki niszczą rośliny, wystarczy wokół nich rozsypać cynamon lub proszek do pieczenia.

Kolejnym sposobem na odstraszanie mrówek jest przygotowanie wody z czosnkiem i pokrzywami. Mrówki nie tolerują również zapachu świeżych liści pomidorów oraz octu.  Jeżeli nie chcemy polewać mrówek substancjami, które je odstraszają, możemy spróbować zasadzić lawendę, tymianek i miętę polną w miejscu, w którym nie życzymy sobie ich obecności.

W przypadku kiedy mrówki zbudowały mrowisko, możemy polać je bardzo ciepłą wodą lub spróbować alternatywnego sposobu – wystarczy wyłożyć doniczkę trocinami i postawić ją nieopodal mrowiska; po kilku dniach mrówki przeniosą się z mrowiska do doniczki i wtedy będziemy mogli przenieść je w inne miejsce.