Jak dbać o trawnik w ogrodzie? Pielęgnacja, nawożenie, renowacja

Przygotuj trawnik na wiosnę

Żeby dobrze przygotować trawnik na wiosnę, na pewno wszystkie działania należy poprzedzić gruntownym sprzątaniem.

Jak dbać o trawnik po zimie?

Pierwszy etap porządków to przede wszystkim zgrabienie obornika, kompostu i starych liści. Musimy dokładnie wygrabić resztki zaschniętych źdźbeł i mchu. Przyjrzyjmy się, czy trawnik nie uległ uszkodzeniom mrozowym. Powinniśmy też sprawdzić, czy nie rozwinęła się pleśń śniegowa – objawem tego jest grzybnia wokół uszkodzonej powierzchni. Nie zdziwmy się, jeżeli okaże się, że największe zniszczenie spowodowały krety. Te zwierzęta uaktywniają się pod koniec jesieni i na początku wiosny.

Jeżeli nasz trawnik nie jest duży, możemy przewietrzyć go nakłuwając widłami. Kiedy jednak jego powierzchnia jest spora, musimy skorzystać z usług profesjonalnego ogrodnika, którzy zastosuje specjalne urządzenia, między innymi nacinaki do darni lub aeratory. Musimy pamiętać, aby zdążyć przed pojawieniem się pierwszych symptomów wzrostu.

Regeneracja trawnika po zimie

W drugiej połowie marca możemy nawieść trawnik. Jeżeli nie wiemy, w jakiej kolejności należy stosować odpowiednie nawozy, skorzystajmy z wieloskładnikowego. Idealnie by było, gdybyśmy zasilili trawnik w magnez i wapń – w tym celu powinniśmy użyć dolomitu. W sytiacji, kiedy nie korzystamy z usług firmy ogrodniczej, musimy sami zadbać o bardzo równomierne rozsypanie nawozów. Jeżeli zrobimy to niestarannie, za jakiś czas będziemy mieć trawnik nierównomiernie wybarwiony i o nierównomiernym wzroście.

Doswiew trawnika po zimie powinniśmy zastosować tylko wtedy, jeżeli widzimy bardzo duże ubytki. Zanim wysiejemy nasiona, musimy spulchnić glebę. Nasiona przykrywamy zawsze cienkną wartswą gleby lub piasku. Oczywiście pamiętamy o regulanym nawadnianiu. Jeżeli zdarzy się, że stara trawa będzie wymagać koszenia, omijamy dosiane fragmeny – te po raz pierwszy zetniemy dopiero jak źdźbła osiągną wysokość 10 cm. Małe ubytki w trawniku pokrwamy fragmentami darni, które pobieramy z innych miejsc. Płaty umieszczamy w niewielkim zabłęnieniu, dociskamy i podlewamy.

W sytuacji, kiedy stan trawnika po zimie jest bardzo, bardzo zły, najlepiej jest całkowicie usunąć darń i wysiać go na nowo.