Jak uratować drzewo obgryzione przez zwierzę?

Zimą drzewom zagraża nie tylko mróz, ale także zwierzęta, które w poszukiwaniu pokarmu obgryzają korę z pni i cienkie gałązki.

Na takie działanie są szczególnie narażone młode drzewa, jabłonie i wiśnie. Często bywa tak, że mimo zabezpieczeń (osłonki, repelenty) zwierzęta i tak uszkadzają rośliny. Jeżeli straty nie są duże, warto podjąć próbę ratowania drzew. W najnowszym numerze Działkowca znajdziemy sposoby na naprawienie szkód.

Jeżeli na drzewkach widzimy obgryzioną korę, od razu powinniśmy uszkodzenia zasmarować specjalnym preparatem. Tego typu środki zazwyczaj są grzybobójcze i dodatkowo chronią tkankę przed dalszym pękaniem. Zanim nałożymy dany preparat, uszkodzenia należy wyrównać i oczyścić. W następnej kolejności nakładamy produkt pędzlem.

Jeśli uszkodzona jest górna część drzewa, a część ponad miejscem okulizacji jest zdrowa, można usunąć uszkodzoną część, a ze zdrowej w ciągu 2 lat uformować nowy pień i koronę – czytamy w Działkowcu. – Trudną metodą ratowania drzew jest szczepienie mostowe, w którym można wykorzystać odrosty (pędy wybijające z podstawy pnia), podkładki lub zrazy. Zabieg należy wykonać jak najszybciej po zauważeniu uszkodzeń. We wszystkich sposobach szczepienia mostowego należy oczyścić ranę nożem, wycinając martwe tkanki aż do zdrowego drewna. Następnie wyrównać powierzchnię rany i posmarować preparatem ułatwiającym gojenie się. Niezależnie od tego, czy szczepienie mostowe zostało wykonane odrostami, podkładkami lub zrazami, należy pamiętać aby długość tych elementów była większa od długości rany. Uszkodzone fragmenty powinny się znajdywać między dolnym a górnym szczepieniem.

Aby w przyszłości zminimalizować ryzyko uszkodzenia drzewa przez zwierzęta, należy dookoła porozrzucać gałązki – to po nie w pierwszej kolejności sięgną głodne zające, dzikie króliki i sarny.