Co należy zrobić w ogrodzie w czerwcu?

“Czerwiec temu się zieleni, kto do pracy się nie leni”

W czerwcu mija okres kwitnienia większości roślin. Jednak nie oznacza to, że będzie mniej pracy w ogrodzie.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o regularnym koszeniu trawnika. Najlepiej jest tą czynność wykonywać co 7 dni i pamiętać, żeby przycinać trawę niezbyt krótko. Ściętą, lekko przesuszoną trawę możemy dorzucić do kompostu. Nie można zapominać o nawadnianiu trawnika. Jeżeli widzimy, że jest taka potrzeba, możemy zastosować odpowiedni nawóz do trawników i zrobić oprysk herbicydem selektywnym.

Wraz z przyjściem czerwca powinniśmy wysiać rośliny dwuletnie i byliny (łubin i orliki).  To idealna pora na to, żeby przyciąć krzewy, które kwitły wiosną, na przykład tawuły wczesne, żarnowce i jaśminowce. Należy pamiętać też o usunięciu przekwitniętych kwiatostanów lilaków, róż i bylin. Czerwiec to także czas kiedy odcinamy pędy bluszczu z korzonkami powietrznymi, przycinamy po przekwitnięciu rośliny skalne (żagwin, gęsiówka, smagliczka).

Do końca czerwca powinniśmy po raz drugi uformować bukszpany. Z krzewów liściastych i hortensji pnących należy wykonać odkłady poziome. Jeżeli w maju nie wyłamaliśmy przekwitniętych kwiatostanów różaneczników, możemy to zrobić jeszcze w tym miesiącu. To dobry czas na to, żeby przesadzić do gruntu rośliny uprawianie w pojemnikach i odmłodzić stare zioła, na przykład szałwię, rozmaryn i tymianek.

Uformowane żywopłoty powinniśmy wieczorem opłukiwać z kurzu. Przy okazji możemy zrobić przegląd w celu zbadania, czy na roślinach nie wystąpiły choroby lub szkodniki. Jeżeli nasze rośliny nie są w najlepszym stanie, należy nawieść je nawozami dolistnymi lub doglebowymi. Czerwiec jest też dobrą porą, żeby przywiązać rośliny do podpór.