Jakie prace ogrodowe należy wykonać w grudniu?

“Grudzień jaki, czerwiec taki”

Kalendarz ogrodnika: grudzień 

W grudniu żegnamy jesień i witamy zimę. Dni robią się coraz krótsze, a temperatury spadają coraz bardziej poniżej zera. W ogrodzie nie ma zbyt wiele pracy, więc wolny czas możemy wykorzystać na podsumowanie minionego roku i zaplanowanie zmian.

Grudzień – prace w ogrodzie

Jedną z najważniejszych czynności, które powinniśmy regularnie wykonywać w tym miesiącu jest doglądanie, czy zabezpieczenia roślin, które wykonaliśmy w listopadzie, nadal są wystarczające. Jeżeli uznamy, że są za słabe lub uszkodził je wiatr, od razu powinniśmy je naprawić. Przy okazji kontrolujmy, czy kopczyki wokół pni drzew i krzewów nie zostały rozmyte.

Pod koniec grudnia możemy wykonać bielenie pni drzew owocowych. To pomoże w zapobieganiu pękaniu kory i powstawaniu ran zgorzelinowych. Jeżeli chcemy zabezpieczyć korę przed obgryzaniem jej przez gryzonie, możemy na pnie cienkich drzewek założyć osłonki sadownicze. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia kory na pniu lub konarach, powinniśmy użyć maści ogrodniczej.

Przygotowanie ogrodu do zimy

W momencie nastania silniejszych przymrozków, możemy pobrać z roślin sadowniczych zrazy do szczepienia. To dobry czas do ścięcia pędów czereśni, grusz, moreli i brzoskwiń. W późniejszym terminie powinniśmy pobrać wiśnie, jabłonie i śliwy. Kiedy zbierzemy zrazy, ułóżmy je w dołku z piaskiem, a później przysypmy piaskiem. W podobny sposób przechowujemy sadzonki zdrewniałe z jednorocznych pędów porzeczek i winorośli.

Jeżeli jesień obfitowała w owoce, powinniśmy regularnie sprawdzać, czy wszystkie egzemplarze nadają się do spożycia – te gnijące od razu wyrzucamy. W ogrodzie warzywnym nie mamy zbyt dużo pracy. Powinniśmy przede wszystkim doglądać zagonów, na których rosną warzywa ozime, wysiane jesenią na wczesny zbiór. Wymagają one osłonięcia przed mrozem i wiatrem. Podwójne okrycie powinniśmy zastosować w momencie, kiedy zima jest bezśnieżna.

Jeżeli jesienią nie nawoziliśmy gleby obornikiem, możemy to zrobić właśnie teraz. Powinniśmy wkopać w glebę w momencie, kiedy warunki pogodowe na to pozwolą.